Promocja, parkiet z drewna dębowego czarnego od firmy Parkietnet1
Dąb Czarny
Wymiary: 11x 70x 490 mm (gr./szer./dł.)
Klasa sortowania: Select
Rodzaj podłogi: Parkiet
Iroko
Wymiary: 11x 70x 490 mm (gr./szer./dł.)
Klasa sortowania: Natur
Rodzaj podłogi: Parkiet
Promocja, parkiet z drewna Iroko od firmy Parkietnet1
Podłogi z gatunków masywnego drewna, wykonywane przez firmę Parkietnet1
Drewno masywne wykorzystywane w podłogach firmy Parkietnet1 Podłogi masywne - to nic innego jak podłogi wystrugane z litych desek. Sposób układania na legarach lub tzw. ślepej posadzce wymógł technologiczną grubość 22 i więcej mm. Taki parkiet przybijany był gwoździami do legarów. Dla jednych romantyczne wspomnienia dla innych przekleństwo skrzypiących desek, ten sposób układania stosowany jest dzisiaj przede wszystkim przy podłogach w halach sportowych, u prywatnych inwestorów rzadko, dzisiaj nastała era klejenia parkietów do posadzki. A co za tym idzie przeróżne grubości 22, 19,17,16,15,14,11,10,8. Do podłoża możemy przykleić praktycznie wszystko, musimy pamiętać o tym, aby przy przejściach i łączeniach z kamieniem lub płytkami nie wystąpiły zbyt duże różnice wysokości, bo są one uciążliwe i niepraktyczne.

Grubość parkietu ma wpływ na tzw. warstwą użytkową, czyli po prostu tę część parkietu, którą możemy szlifować i odnawiać. Przy parkiecie 22mm warstwa użytkowa wynosi około 11mm ale przy parkiecie 16 mm około 7 mm. Przy odnawianiu parkietu zbierana warstwa to niecały mm czyli wychodzi na to, że parkiet 22mm możemy szlifować przynajmniej 11 razy.

Odnawianie parkietu przeprowadzane jest średnio raz na 10 lat , więc parkiet 22mm powinien nam służyć ponad 100 lat! Powinien, ale jest pewne ALE - jeśli ktoś raz zrobi odnawianie parkietu to prawdopobnie nie zdecyduje się już na to nigdy więcej, prędzej wymieni parkiet na nowy!

RODZAJE PODŁÓG:



Parkiet tradycyjny

Składa się z drewnianych deszczułek, zwanych potocznie klepkami, które mają pióra i wpusty służące do ich łączenia. Deszczułki mają długość od 250 mm do 500 mm, szerokość od 50 mm do 70 mm i grubość: 22, 19 i 16 mm; 450 x 70 x 16 oznacza element parkietu o długości 45 cm, szerokości 7 cm i grubości 16 mm. Parkiet tradycyjny charakteryzuje się dobrą izolacyjnością cieplną i akustyczną oraz uniwersalnością zastosowania. Można go układać na każdym podłożu, komponując z deszczułek różne wzory, a dzięki dużej grubości warstwy użytkowej (9-11 mm do pióra/wpustu) także wielokrotnie odnawiać.

Parkiety tradycyjne wytwarzane są w Polsce głównie z dębu, buku, jesionu i jawora. Bardzo ciekawe pod względem barwy i usłojenia (wzorzystości) są gatunki mniej u nas popularne: dąb czerwony, wiąz, czereśnia czy akacja. Coraz częściej spotyka się także parkiety z drewna egzotycznego, takiego jak: mutenye, jatoba, doussie, badi, kempas, merbau, teak, ipe, curupayra czy sucupira. Są to parkiety bardzo twarde, o interesujących barwach i układzie słojów, ale najczęściej o większych rozmiarach elementów: długości od 40 do 200 cm, szerokości od 7 do 14 cm i grubości od 15 do 22 mm.

Na cenę parkietu wpływają: wielkość elementów (większe deszczułki są zawsze droższe), stopień przesortowania, czyli klasa wzorzystości (wyższa klasa - wyższa cena), oraz gatunek drewna.

Parkiet lamelowy

Złożony jest z elementów wykonanych z litego drewna, ale bez pióra i wpustu. Deszczułki najczęściej mają grubość 10 lub 14 mm i pozostałe wymiary w mm: 300 x 60 x 10, 250 x 50 x 10 lub 420 x 70 x 14, 350 x 70 x 14, 280 x 70 x 14 oraz 400 x 50 x 14. Mocuje się je do podłoża na klej.

Mozaiki parkietowe

Są to elementy drewniane łączone w tafle przyklejone do płyty lub siatki, z którymi mocuje się je do podłoża. Łączna grubość tafli wynosi najczęściej 10 lub 14 mm. Najbardziej znane są zwykłe mozaiki, w których tafle mają naprzemiennie ułożone niewielkie elementy z tego samego drewna, jednak na zamówienie wykonuje się również ozdobne podłogi z tafli o skomplikowanych wzorach. Dzięki intarsjom, czyli wstawkom z różnych gatunków drewna, można uzyskiwać dekoracyjne wielobarwne kompozycje. Takie mozaiki mają bardzo różne wymiary, ponieważ wykonywane są na specjalne zamówienie i zawsze według projektu.

Tradycyjne posadzki drewniane oprócz ułożenia wymagają obróbki i zabezpieczenia powierzchni - w ten sposób wykańcza się nie tylko najlepiej u nas znany parkiet z deszczułek ułożonych w jodełkę oraz podłogi z desek, ale także parkiety lamelowe i mozaiki parkietowe.